"انتشارات تاجیک آشنای قدیمی خانواده‌ها"

محتویات سبد
(خالی)


کاتالوگ


ورود به سیستم
شناسه
رمز عبور
فراموشی رمز    

عضویت


پرفروش ترین محصولات


  ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ۰۱:۴۶:۳۱ ب.ظ

8 نشانه به این معنا که شما فوق العاده باهوش هستید!

افراد باهوش بسیار احساساتی بوده و از معاشرت با مردم لذت می برند.

 

 چندی پیش موضوعی در میان کاربران شبکه اجتماعی "کورا" (Quora) با طرح این سوال مطرح شد: «ویژگی های مشترک بین افراد باهوش کدامند؟»تعدادی از کاربران بر اساس تجارب شخصی خود و عده‌ای دیگر بر اساس تجارب تحصیلی به سوال بالا پاسخ دادند.

محققان در مورد 8 ویژگی مطرح شده از سوی کاربران اتفاق نظر داشته و برای آن‌ها مبنای نظری ارائه کرده‌‌اند.

عقیده بر آن است، افراد دارای هوش استثنایی از ویژگی‌های مشترک زیر برخوردارند:

.1توانایی تطبیق‌پذیری در آنان قابل ملاحظه است

بسیاری از کاربران به این نکته اشاره کردند که افراد باهوش از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار بوده و در شرایط مختلف می‌توانند شرایط را به نفع خودشان تمام کنند.

روانشناسان ضمن پذیرش این نقطه نظر می‌گویند: افراد باهوش برای تغییر رفتارهای خود به منظور مقابله با چالش‌های محیطی به هوش خود متوسل می‌شوند.

.2هرچه بیشتر در زندگی به جلو پیش می‌روند، بیشتر متوجه می‌شوند که مسائل بسیاری را هنوز نتوانسته‌اند کشف کنند.

افراد باهوش "می‌توانند" اعتراف کنند که نسبت به موضوع خاصی شناخت کافی ندارند. یکی از صاحب نظران در این خصوص می‌گوید: «گفتن جمله "نمی‌دانم" خود مستلزم شهامتی است که تنها در افراد باهوش دیده می‌شود. درست است که این افراد ممکن است به موضوعی اشراف نداشته باشند، اما در هر صورت آن را یاد می‌گیرند».

.3حس کنجکاوی در آنان سیری‌ناپذیر است

گفته می‌شود آلبرت انیشتین در جمله‌ای تاریخی گفت: «من استعداد خاصی ندارم و شاید بتوان گفت تفاوتم با بسیاری از افراد در حس کنجکاوی و علاقه‌مندی‌ام به مسائل است».

مطالعه‌ای در سال 2016 نشان داد که بین هوش بچه‌ها و آمادگی برای کسب تجارب نوعی ارتباط معنادار وجود دارد، که در نهایت منجر به حس کنجکاوی (یا بهتر است بگوییم "هوشمندی") در افراد بزرگسال می‌شود.

.4دید وسیعی نسبت به مسائل دارند

یک فرد باهوش خود را در معرض ایده‌ها و فرصت‌های جدید قرار می‌دهد. به عقیده یکی از اندیشمندان افراد باهوش برای شنیدن و پذیرش نظرات و ایده‌های دیگران تمایل نشان می‌دهند و همواره از راه‌حل‌های جایگزین استقبال می‌کنند.

.5افراد باهوش در خلوت خود سیر می‌کنند

افراد به شدت باهوش عمیقاً فردگرا و درون‌گرا هستند. این اشخاص از خلوتشان لذت می‌برند.

.6از مدیریت فردی بالایی برخوردارند

افراد دارای هوش استثنایی از طریق برنامه ریزی، شفاف‌سازی اهداف، بررسی استراتژی‌های جایگزین و مقایسه نتایج آن‌ها از پس چالش‌های پیش‌رو بر می‌آیند.

محققان ارتباطی بین کنترل فردی و هوش پیدا کرده و معتقدند که هنگام اعمال مکانیسم‌های کنترل فردی، قسمتی از قشر مغز فعالیت بیشتری از خود نشان می‌دهد.

.7بسیار بامزه‌اند

دانشمندان با این نظر کاربران موافقند که افراد باهوش بسیار شوخ‌طبع هستند. در تحقیقات انجام شده، افراد طنزپرداز نمره بالاتری در تست‌های "هوش لفظی" کسب کرده‌اند.

.8احساسات در افراد باهوش موج می‌زند

افراد باهوش از زاویه دید دیگران به قضایا نگاه کرده و می‌توانند احساس سایرین را درک کنند.

برخی روانشناسان معتقدند همدلی و پاسخ به نیازها و احساسات دیگران و رفتار نوع‌دوستانه بخش مهمی از "هوش احساسی" محسوب می‌شود.

افراد دارای هوش احساسیِ بالا از معاشرت و مکالمه با مردم لذت می‌برند.

 


  ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ۰۱:۴۴:۱۳ ب.ظ

8 عادت همیشگی انسان های موفق چیست؟

هر کار آفرین و شخص موفق، بسیار بیشتر از میانگین یک شخص معمولی کار می کند. آنها لیستی از کارهایی که باید به اتمام برسد دارند. بنابراین زمان بیشتر برای آنها صرف می کنند.

. . . . . . . . . . . . .

انسان‌های موفق کارهای متفاوتی انجام می‌دهند، ولی چیزهایی هست که همگی در آنها مشترک هستند‌. آنها دیدگاه‌ها و اعتقادات خاص خودشان را دارند. در این مقاله با نگاه به افراد موفق سعی می کنیم تلاش‌های بیشتری داشته باشیم.

هشت عادت که انسانهای موفق انجام می دهند :

1- آنها از اشتباه درس می‌گیرند

اگر برنامه‌ اصلی شما کار کرد، باید سخت‌تر و طولانی‌تر کار کنید، چون انتخاب دیگری ندارید. تعهد و سرسپردگی تمام و کمال بدون داشتن امنیت کار شما را سخت تر از آنچه تصور می کردید می کند. اگر بدترین اتفاق هم بیفتند ( “بدترین”، لزوما همان “بد”ی نیست که همیشه فکر می‌کنید)، تا زمانی که سخت کار می‌کنید و از اشتباهات‌تان یاد می‌گیرید، مطمئن باشید که راهی برای واکنش پیدا خواهید کرد.

2- کار می‌کنند

با کمی تلاش می‌توانید خوب باشید. ولی می‌توانید با کمی تلاش بیشتر، بیشتر بهتر باشید!. ولی نمی‌توانید چیزی را به دست بیاورید تا زمانی که به طرز باورنکردنی تلاش‌های متمرکز نکرده باشید.

هیچ کلید میانبر‌ی وجود ندارد. هر کسی با توانایی‌های مشخصی به دنیا می‌آید، اما می‌توان اشخاصی را یافت که با هزاران ساعت تلاش، توانایی‌هایشان را گسترش داده و به صورت قابل توجهی موفق می‌شوند.

پس همین الان شروع کنید، زمان در حال هدر رفتن است.

3- و خیلی بیشتر کار می‌کنند

هر کار آفرین و شخص موفق، بسیار بیشتر از میانگین یک شخص معمولی کار می‌کند. آنها لیستی از کارهایی که باید به اتمام برسد دارند. بنابراین زمان بیشتر برای آنها صرف می‌کنند.

4- از مردم دوری می‌کنند

همرنگ جماعت شدن، صرف نظر از مقدار گرایش آن، شما را در حد وسط نگه می‌دارد. انسان‌های موفق چیزهایی را انجام می‌دهند که دیگران نمی‌خواهند انجام دهند. به جاهایی می‌روند که دیگران نمی‌روند و یا دوست ندارند چون رقابت کمتری وجود دارد و شانس پیروزی در این شرایط بیشتر می‌شود.

5- آنها در نقطه‌ پایان، آغاز می‌کنند

موفقیت نسبی معمولا روی اهداف معمولی استوار است.

در خصوص اینکه واقعا چه چیزی می‌خواهید تصمیم‌گیری کنید: می‌خواهید بهترین باشید؟، سریع‌ترین؟ ارزان‌ترین؟ بزرگترین و یا هرچیز. روی آن تمرکز کنید. این هدف شماست.

اگر از هدفتان مطمئن نیستید، حتی از کوچکترین هم شروع نکنید. می‌توانید تصمیم‌های بهتری بگیرید و راه آسان‌تری برای انجام‌اش بیابید. اگر هدفتان مشخص و نهایی شد، موفقیت‌تان نیز قابل تصور است.

6- آنها یک جا متوقف نمی‌شوند

رسیدن به هدف. بزرگی‌ آن مهم نیست، خط پایانی برای افراد موفق به شما نمی‌رود. دستیابی به یک هدف بزرگ، فقط سکوی پرتاپی برای رسیدن به هدف بعدی‌ست. روند به دست آوردن موفقیت در یک زمینه به شما مهارت‌ها و شبکه‌ای برای موفق شدن در بسیاری از زمینه‌های دیگر را می‌دهد. افراد موفق تنها در یک مسیر موفق نیستند. آنها منتظر هستند تا مسابقات بعدی را نیز ببرند.

7- آنها می‌فروشند

فروش پایه و اساس یک کسب و کار موفق است. دانستن اینکه چگونه باید مذاکره کرد، با “نه” گفتن ها مقابله کرد و با اعتماد به نفس و عزت نفس افراد را متقاعد کرد تا با شما همکاری کنند. فروش غلبه بر مخالفت‌ها و موانع است.وقتی در ایده‌های خود واقعا باور دارید، و به مجموعه‌ی خود اعتقاد دارید نیازی نیست تا شخصیت بزرگی داشته باشید، نیازی ندارید تا چیزی را “بفروشید”.

فقط نیاز به برقراری ارتباط دارید، همین!

8- آنها بیش از حد افتخار نمی‌کنند

آنها پذیرفته‌‌اند که اشتباه هم می‌کنند. توانایی گفتن “متاسفم” را دارند. آنها موفقیت خود را مدیون دیگران هستند. با هم لذت می‌برند و برای درخواست کمک آماده‌اند.

آنها شکست می‌خوردندو دوباره تلاش می‌کنند.


  ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ۰۱:۴۴:۴۹ ب.ظ

6 کاری که آی کیوی شما را پایین می آورد

در این مقاله ما به شما می گوییم از انجام کدام کارها اجتناب کنید تا خدایی نکرده آی کیو تان پایین نیاید.

. . . . . . . . . . . . .

همه‌ی ما کمابیش درباره‌ی راه‌های تقویت مغز و حافظه چیزهایی می‌دانیم. از حل کردن جدول گرفته تا خوردن عدس و کندر و باقی روش‌های خوراکی یا غیرخوراکی سنتی و مدرن که می‌توانند بسیار موثر هم باشند. ممکن است شما جزو افرادی باشید که هیچ‌وقت از حل کردن جدول سودوکو غافل نمی‌شوید و حل این نوع جدول که مهارت خاصی هم می‌خواهد جزو کارهای پیش‌پا افتاده‌تان باشد یا در بازی‌های گروهی که با کلمات سروکار دارد و لازمه‌ی انجام آنها داشتن بهره‌ی هوشی بالایی است، مهارت ویژه‌ای داشته باشید؛ پس آی کیوی بالایی دارید! اما احتمالا خبر ندارید برخی عادات در زندگی روزانه‌ی ما وجود دارند که می‌توانند عصب‌های باارزش مغز را تخریب و تمام تلاش‌هایمان را برای حفظ بهره‌ی هوشی مناسب نقش بر آب کنند.

1- غرق شدن در استرس

درست است! متاسفانه امروزه استرس تقریبا جزءِ جدایی‌ناپذیر زندگی روزمره‌ی ماست. درحالی‌که از اثرات زیان‌بار استرس آگاهیم، تقریبا همیشه گرفتارش می‌شویم. انواع و اقسام مشکلات مالی، نگرانی‌های شغلی و کاری، حفظ ظاهر زندگی اجتماعی و خانوادگی حتی اگر در بدترین شرایط ممکن باشد، همگی عوامل استرس‌زایی هستند که باعث تولید هورمون‌های استرس می‌شوند و بدن را دچار انواع و اقسام بیماری‌ها و مشکلاتی می‌کنند که مغز نیز از این آسیب‌ها در امان نیست. برندان کلی (Brendan Kelley) متخصص مغز و اعصاب مرکز پزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو معتقد است: «افزایش استرس نه‌تنها عملکرد مغز را تضعیف می‌کند، بلکه احتمال خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را نیز افزایش می‌دهد». زیرا در پس ارتباط بیماری آلزایمر و عملکرد مغز، ردپای تغییرات هورمونی مرتبط با استرس وجود دارد.

 

2- اضافه وزن و چاقی

اگر شما هم جزو افرادی هستید که برای تناسب اندام به انگیزه‌‌ی قوی نیاز دارید، باید بگویم تحقیقات نشان می‌دهد که چاقی در میانسالی عملکرد شناختی مغز را کاهش می‌دهد و در نتیجه خطر ابتلا به زوال عقل افزایش می‌یابد. پس همان‌طور که می‌بینید انگیزه‌ی کافی برای رژیم گرفتن وجود دارد! مطالعه‌ای که در مجله‌ی اپیدمیولوژی در همین زمینه به چاپ رسید گویای این واقعیت است که چاقی و کم توانی فکری افراد در نوجوانی و بزرگ‌سالی با هم مرتبط هستند. هرچند چاقی به هزارویک دلیل، یکی از پیچیده‌ترین معضلات پزشکی عصر امروز به‌شمار می‌رود اما نمی‌توان مشکلات و بیماری‌های مرتبط با چاقی یا موثر در بروز آن ازجمله آسیب‌های مغزی را انکار کرد یا نسبت به آنها بی‌توجه بود.

 

3- خوردن شیرینی زیاد

بسیاری از ما تصور می‌کنیم خوردن شکر فقط سایز کمرمان را افزایش می‌دهد و البته خیلی‌ها به قیمت لذت بردن از شیرینی‌جات با این مسئله کنار آمده‌اند! اما اگر بدانیم شکر سلول‌های مغز را تخریب می‌کند باز هم می‌توانیم به‌آسانی از کنار این واقعیت بگذریم؟! آلن توفیق (Allen Towfigh) متخصص مغز و اعصاب و طب خواب وابسته به کلیسای پروتستان نیویورک درباره‌ی رابطه‌ی مصرف شکر و آسیب سلول‌های مغز می‌گوید: «افراد دیابتی بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل قرار دارند.» براساس مطالعه‌ای که در دانشگاه کالیفرنیا روی چند حیوان آزمایشگاهی صورت گرفت، رژیم غذایی حاوی قند زیاد عملکرد سلول‌های مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد و توانایی شناختی مغز را پایین می‌آورد.

 

4- انجام چند کار هم‌زمان

هرچند ممکن است استاد انجام هم‌زمان چند کار باشید و به خودتان هم بابت داشتن این مهارت افتخار کنید اما حتما نمی‌دانید نوشتن ایمیل، هم‌زمان حرف زدن با تلفن یا بحث کردن با یک همکار و در همان حال خوردن وعده‌ی ناهارتان نه‌تنها به مهارت‌هایتان نمی‌افزاید بلکه قادر است عملکرد پردازش مغزتان را هم مختل کند. قسمت جلویی مغز که در ناحیه‌ی پیشانی قرار دارد مرکز اصلی کنترل‌کننده‌ی دقت مغز است که قدرت محدودی برای پردازش دارد. درصورتی‌که سعی کنید بیش از ظرفیت و توانایی مغز به‌طور هم‌زمان برای پرداختن به موضوعات متعدد از آن بهره ببرید، درست مثل زمانی که پنجره‌های متعددی را در ویندوز کامپیوتر باز می‌کنید و سیستم پردازش کامپیوتر اصطلاحا هنگ می‌کند، مغز شما هم متوقف خواهد شد. پس چنانچه تا به حال این‌گونه از مغزتان استفاده می‌کردید چون می‌خواستید در زمان صرفه‌جویی کنید یا فکر می‌کردید این‌ کارتان نشان‌دهنده‌ی مهارت و توانایی ویژه‌ی شماست هرچه زودتر آن را متوقف کنید تا خدایی نکرده به مغزتان آسیب نرسد.

 

 

5- قرار گرفتن در معرض دود سیگار

حتی اگر سیگاری نیستید اما اطراف‌تان پر از جماعت سیگاری است بهتر است هرچه زودتر فکری برای این موضوع بکنید! قرار گرفتن در معرض دود سیگار، مغز را در معرض آسیب مواد سمی قرار می‌دهد. آلن توفیق در این‌باره می‌گوید: «قرار گرفتن در معرض دود سیگار برای مدت زمان طولانی مقدار مونواکسیدکربن را در بدن افزایش می‌دهد؛ مونواکسیدکربن جایگزین ماده‌ی حیاتیِ اکسیژن می‌شود که برای ادامه‌ی حیات بدن و مغز انسان بسیار ضروری است». هنگامی‌ که رگ‌های خونی و سلول‌های عصبی دچار آسیب شوند، توانایی سلول‌های مغز برای برقرای ارتباط موثر مختل می‌شود و مغز نمی‌تواند از اطلاعات خود به‌درستی حفاظت کند.

 

6- سفرهای هوایی مداوم

با توجه به مطالعه‌ای که در دانشگاه کالیفرنیا در رابطه با عملکرد مغز انجام شده است سفر به مناطق مختلف ریتم طبیعی بدن را مختل می‌کند. از طرفی هنگامی‌ که به‌طور مداوم در سفر به‌خصوص سفرهای هوایی باشید، حافظه و فرایند یادگیری‌تان تا یک ماه بعد از بازگشت از سفر دچار اختلال خواهد شد. دکتر الیزابت لومبارد (Elizabeth Lombardo)  روان‌شناس و نویسنده‌ی کتاب «7 استراتژی مقابله با منتقد درونی‌تان و خلق یک زندگی عاشقانه» معتقد است: «سفرهای متعدد هوایی علاوه بر مشکلات خواب و تغذیه و برهم زدن تنظیم هورمون‌های بدن (که همگی حافظه و فرایند یادگیری را تحت تاثیر قرار می‌دهند) به‌عنوان یک عامل مهم تولید استرس‌ می‌تواند به بدن و مغز انسان آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد کند».


  ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ۰۱:۵۱:۴۹ ب.ظ

آیا بازگرداندن عقربه زمان به عقب امکان پذیر است؟

به گفته فیزیکدانان، جهان در آغاز سیال بود

بیگ بنگ: فیزیکدانان آزمایشگاه برخورد دهنده یونی بزرگ در مرکز سرن سوئیس به بینش جدیدی از ویژگی‌های پلاسمای کوارک گلوئون دست یافته‌اند. فرض بر این است که این حالت از ماده مدتی پس از بیگ بنگ وجود داشته است. آن طور که از نام پلاسمای کوارک گلوئون پیداست، به حالت ویژه‌ای از ماده اشاره می کند که از ذرات بنیادی به نام کوارک‌ها و گلوئون‌ها تشکیل یافته است. تیم آزمایشگاه برخورد دهنده یونی بزرگ با جایگزینی سرب با زنون به این نتایج تازه دست پیدا کرد.

 

رویدادی در نتیجه اولین برخورد زنون زنون در برخورد دهنده هادرونی بزرگ ۵٫۴ ترا الکترون ولت که در آزمایشگاه برخورد دهنده یونی بزرگ ثبت شد. اعتبار عکس: مرکز سرن سوئیس

به گزارش بیگ بنگ، محققان اینطور توضیح دادند: «زنون اتم کوچکتری با نوکلئون‌های کمتر در هسته‌اش می باشد. در زمان برخورد یون‌ها، ما گویی آتشین ایجاد می کنیم که شرایط اولیه جهان را با دمایی فراتر از چند هزار میلیارد درجه سانتی‌گراد بازسازی کند. عمر قطرات پلاسمای کوارک گلوئون ِ تولید شده در آزمایشگاه خیلی کوتاه است و تنها کسری از ثانیه دوام می آورد. تحت این شرایط، چگالی کوارک‌ها و گلوئون‌ها خیلی بالاست و حالت ویژۀ از ماده پدید می آید که در آن، کوارک‌ها و گلوئون‌ها نیمه آزاد هستند.» آزمایشات نشان دادند که ماده ازلی (درست لحظاتی پس از شکل‌گیری اتم‌ها) به مانند مایعی رفتار کرد که می تواند بر اساس هیدرودینامیک تعریف شود.

دکتر «یو ژو» عضو تیم تحقیقات و فیزیکدان در موسسه نیلز بور دانشگاه کپنهاگن دانمارک گفت: «یکی از چالش‌های پیش روی ما این است که در برخورد یون‌های سنگین، فقط اطلاعات حالت نهایی ذرات به طور مستقیم موجود است؛ اما ما می خواهیم بدانیم که در آغاز برخورد و چند لحظه پس از آن چه اتفاقی روی داد. ما ابزارهای جدید و نیرومندی برای بررسی ویژگی‌های ذرات کوچک پلاسمای کوارک گلوئون طراحی کرده‌ایم.

این روش‌ها با مطالعه توزیع فضایی چند هزار ذره‌ای که از برخوردها پدید می آیند، بدست آمده‌اند. در زمان برخورد، کوارک‌ها و گلوائون‌ها درون ذراتی محبوس می شوند که جهان امروز ما از آنها تشکیل یافته است. این امر نه تنها هندسۀ اولیه برخورد را نشان می دهد، بلکه به ویژگی‌های پلاسمای کوارک گلوئون نیز حساس است. می توان آن را بعنوان یک جریان هیدرودینامیکی در نظر گرفت. ویژگیهای انتقالی پلاسمای کوارک- گلوئون شکل نهایی ابر ذرات تولید شده پس از برخورد را تعیین خواهد کرد. ما با این روش به بررسی لحظۀ شکل‌گیری این پلاسما می پردازیم.» یافته‌های محققان در مجله «Physics Letters B» منتشر شده است.

منبع:  سایت بیگ بنگ


  ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ۰۱:۵۰:۳۲ ب.ظ

این موارد را از کلام خود حذف کنید!

کمی منطقی‌تر، آرام‌تر، مهربان‌تر و مسئولانه‌تر با فرزندانمان گفت‌وگو کنیم تا در آینده امکان تجربه حس خشنودی از موفقیت‌های آنان برایمان بیشتر فراهم باشد.

کارشناسان هم نظر هستند که ارتباط کلامی والدین با فرزندانشان نقطه سرآغازی بر موفقیت‌ها یا شکست است. به عبارت دیگر این تعاملات میان والدین و فرزندان است که زمینه شکل‌گیری شخصیت و متعاقب آن آینده فرزندان را فراهم می‌کند. در این رابطه نقش والدین به مراتب پیچیده‌تر، حساس‌تر و دشوارتر است زیرا آن‌ها زبان و فرزندان گوش هستند. از این رو همواره توصیه می‌شود والدین در راستای ارتقا مهارت‌های کلامی خود تلاش کرده  تا آسیب‌های کم‌تری از جانب آن‌ها متوجه فرزندان باشد هر چند بسیاری از والدین ناآگاهانه و به علت عدم وجود مهارت‌های کلامی صدمات جبران‌ناپذیری را متوجه فرزند خود می‌کنند.

 

خوب در ادامه بحث تلاش داریم از بیان کلیات خودداری کرده و مواردی که به توصیه روانشناسان و کارشناسان تربیتی لازم است تا در کلام والدین حذف شود را طبقه‌بندی کنیم. پس با ما همراه شوید.

مورد اول "نصیحت‌های تکراری" است. حتماً با این واژه و بهتر بگوییم رویکرد آشنایی دارید. به خودتان رجوع کنید تا مشخص شود به چه اندازه یک مورد را برای فرزندتان تکرار می‌کنید. البته نمی‌گوئیم آن‌ها را به حال خود رها کنید اما باور داشته باشید که نصیحت اگر با چاشنی مهارت همراه باشد؛ هم فرزندان را خسته نمی‌کند و هم اثر بیشتری خواهد داشت. خودتان هم اگر به جای فرزندتان بودید و دائم سخنانی سریالی برایتان تکرار می‌شد، قطعاً چندان مطلوب نبود. مقداری هوشمند باشید نگرانی‌های تربیتی خود را  با روش‌های مختلف و در موقعیت‌های مکانی مختلف و حتی جذاب بیان کنید نه آنکه دائماً به داخل اتاق فرزند خود رفته و نصیحت‌های روتین را شروع کنید!

تذکر مداوم

این مورد هم حقیقتاً بسیار آزاردهنده است. مقداری به فرزندان خود اعتماد کرده و به آن‌ها فرصت تصمیم‌گیری در رابطه با خطا یا رفتار نامناسب خود بدهید. معمولاً والدین نگران در راستای حذف برخی از رفتارهای نامناسب، فرزند خود را به رگبار تذکر می‌بندند و حتی فرصت بازیابی و تلاش برای اصلاح را به آن‌ها نمی‌دهند . این رفتار نتیجه بالعکس داشته و موجب مقاومت فرزند در برابر تغییر رفتار خواهد شد.

سرزنش

فراموش نکنیم که طرف مقابل ما یک انسان کامل است. آیا دوست دارید کسی شما را پیوسته سرزنش کند؟ پس برای فرزندتان نیز حقوقی را قائل شده و به شخصیت وی احترام بگذارید. در سرزنش کردن تعادل را رعایت کنیم و آنرا به وسیله‌ای برای تخریب شخصیت مبدل نسازیم.

مقایسه کردن

یکی از بدترین رویکردهای کلامی والدین استفاده از مقام مقایسه برای فرزندان است. قطعاً علاقه‌ای ندارید که همسرتان شما را با آشنایان مقایسه کند! پس به کودک خود نیز مقداری رحم کرده و این عادت را از کلام و رفتار خود حذف کنید.

جرو بحث کردن

به اعتقاد کارشناسان والدینی که در برابر فرزندان، خود را اهل جر و بحث نشان دهند در واقع برای عزیزان خود یک کلاس آموزشی مخرب برگزار می‌کنند و این زمینه بداخلاقی‌ها و خشونت‌ها را در فرزندان برای آینده توسعه خواهد داد. همواره متین باشید و حتی بزرگ‌ترین مشکلات را از راه کلام و منطق و بردباری با آن‌ها حل‌وفصل کنید.

برچسب منفی و پیش‌بینی منفی

همواره می‌گویند انسان به امید زنده است پس اگر کسی ریشه امید را در فرد مقابل خود بخشکاند عملاً کمر به نابودی آن شخص بسته است. حال تصور کنید دائماً چشم‌اندازی تیره و تار را در برابر فرزندان خود قرار دهید و پیوسته به آن‌ها برچسب‌های منفی نیز بچسبانید. قضاوت با شماست!

متهم کردن

در جریان تربیت فرزندان همواره تلاش کنید تا یک قاضی عادل باشید. اینکه کنترل خود را به علت خشم از دست داده و بدون تحقیق فرزندان را آماج تهمت‌های کلامی قرار دهیم در واقع زمینه را برای نابودی روح و روان آن‌ها فراهم کرده‌ایم.

توصیه می‌کنیم با تکرار و تمرین در مسیر تغییر نوع و سبک گفتار خود تلاش کنیم. روزانه لیست بالا را مطالعه کرده تا همواره به یاد داشته باشیم که توانایی تکلم ما ممکن است به چه چالش‌هایی ختم شود. کمی منطقی‌تر، آرام‌تر، مهربان‌تر و مسئولانه‌تر با فرزندانمان گفت‌وگو کنیم تا در آینده امکان تجربه حس خشنودی از موفقیت‌های آنان برایمان بیشتر فراهم باشد.

منبع: سواد زندگی


  ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ۰۱:۴۹:۳۰ ب.ظ

انسان‌ها در حال تغییر چرخۀ آب و هوا هستند!

تجزیه و تحلیل‌های جدیدِ داده­‌های ماهواره‌­ای، تغییرات چرخه فصلیِ ناشی از تغییرات آب و هوایی را ثابت می­ کنند. به گفته محققان “تغییر چرخۀ فصلی، نشانه­ قدرتمند و محکمی است که بیانگر تأثیر قابل توجه انسان بر آب و هوای زمین می­باشد.”

 

به گزارش بیگ بنگ، در مطالعات پیشین، وجود چنین تغییراتی در کره زمین پیش‌­بینی شده بود. به دلیل گرم شدن کره زمین، کوچ حیوانات دچار تغییر و تحول شده است. پرنده­‌ها به جنوب مهاجرت می­ کنند و گلها هر سال زودتر از همیشه شکوفه می ­دهند. الگوی دریاهای منجمد نیز تغییر کرده است و فصول ِ طوفان‌ها و آتش‌­سوزی‌­ها طولانی‌­تر شده‌­اند.

در مطالعه‌­ای جدید، دانشمندان سعی کردند تا مشاهداتی را در سطوح بالاتر از سطح زمین نیز انجام دهند. تلاش آنها، که شامل تجزیه و تحلیل داده‌­های درجه حرارت ماهواره‌­ای بین سالۀهای ۱۹۷۹ تا ۲۰۱۶ بود، برای اولین‌بار، ردپای تغییرات فصلی در جو کره­ زمین را آشکار کرد. بر اساس محاسبات این دانشمندان، احتمال اینکه ظهورِ چنین تغییراتی طبیعی بوده باشد و ناشی اثرات انسانها بر آب و هوا نباشد، چیزی در حدود ۵ در یک میلیون است!

بنجامین سانتر، دانشمند جو­شناسی در آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور در کالیفرنیا می­گوید: «در جامعۀ بیولوژیست­‌ها، بسیاری به دنبال یافتن ریشه­ این تغییرات بودند، بنابراین تصمیم گرفتیم که اطلاعات ماهواره‌­ای را بررسی کنیم. آنچه که ما دیدیم نشان ­دهندۀ تاثیرات عمیقی است که انسان بر آب و هوا گذاشته است، و این تاثیر، نه تنها در دماهای سالانه، بلکه در چرخه فصلی نیز مشاهده می­ شود

دانشمندان با استفاده از مدل‌های کامپیوتری، رفتار تغییرات آب و هوایی کره زمین در طی هزاران سال را، در حضور و فقدان انتشار گازهای گلخانه‌­ای شبیه‌سازی کردند و به طور دقیق تغییرات جوی فصول را مورد مطالعه قرار دادند. سپس، پیش‌­بینی­‌های این شبیه‌سازی را با داده‌­های ماهواره‌­ای که پس از سال ۱۹۷۹ جمع‌آوری شده بود، مقایسه کردند. داده­‌های ماهواره­‌ای بیشتر شبیه به پیش‌­بینی­‌هایی بود که در شبیه­‌سازی مربوط به افزایش انتشار گازهای گلخانه‌­ای، وجود داشت. بیشترین تفاوت، در داده‌­های ماهواره‌­ایِ ثبت شده در سطوح بالایی زمین یافت شد.

دانشمندان بر این باورند که تفاوت بین دمای تابستان و زمستان طی ۴ دهه گذشته به طور متوسط ۰٫۴ درجه سانتیگراد افزایش یافته است. احتمالا، گرم شدن مناطق میانگان در هر دو نیمکره در طول تابستان، منشا این تغییرات است. سانتر می­گوید:« تغییر چرخۀ فصلی، نشانه­ قدرتمند  و محکمی است که بیانگر تأثیر قابل توجه انسان بر آب و هوای زمین میباشد.»

بیش از هر چیز، این یافته‌­ها آنچه را که دانشمندان آب و هوا از قبل می­دانستند، تایید می­ کند. اما سانتر امیدوار است که این یافته­‌ها، افرادی که نسبت به هشدارهای دانشمندان مبنی بر تغییرات آب و هوا و تاثیرات منفی انسان بر روی کره­ زمین بدبین بودند، را ساکت کند! یکی از پژوهشگران ِ “دانشگاه تگزاس ای اند ام” بنام اندی دسلر می­گوید: «من فکر نمی ­کنم این نتایج را بتوان به عنوان راه ­حلِ مشکلی عمده در علوم جوی در نظر گرفت. به علاوه، این یافته­‌ها به جلوگیری از تغییرات آب و هوایی نیز کمکی نخواهند کرد، اما شواهدی محکم مبنی بر اینکه انسان در حال تغییر الگوهای آب و هوایی است، را ارائه می­دهد.»

منبع : سایت بیگ بنگ - مجله   upi.com


  ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ۰۱:۴۸:۳۶ ب.ظ

"اعتماد به نفس" چه وقت و چگونه شکل می گیرد؟

یکی از مهم ترین و فاجعه بارترین توصیه هایی که گاه به پدر و مادرهای جوان می شود، این است که کودک تان را زیاد در آغوش نگیرید چون "بغلی" می شود! این در حالی است که در سال اول زندگی، کودک هر چه بیشتر در آغوش گرفته شود، اعتماد به نفس او بیشتر تقویت می شود.

پیرمردی 80 ساله را در نظر بگیرید که اعتماد به نفس کافی ندارد؛ روابط اجتماعی اش چندان قوی نیست و نگاه بدبینانه ای به دنیا دارد

پیرمرد قصه ما، البته بعد از رسیدن به دوران کهنسالی، چنین نشده است. تا جایی که به یاد می آورد، عنصر اعتماد در زندگی اش کم رنگ بوده است: اعتماد به محیط، اعتماد به آدم ها و حتی اعتماد به خودش.


او ماه آینده وارد 81 سالگی خواهد شد ولی احتمالاً هیچگاه نخواهد فهمید که ریشه بحران اعتماد در او، به 80 سال قبل برمی گردد، زمانی که کمتر از یک سال داشت. ***
اریک اریکسون، روان شناس بزرگ آلمانی نظریه ای دارد به نام "مراحل رشد هشت گانه اجتماعی". او در این نظریه، زندگی انسان را به 8 قسمت تقسیم می کند:1- از تولد تا یک سالگی
2- سال دوم و سوم زندگی
3- سال سوم تا ششم زندگی
4- سال ششم تا دوازدهم زندگی
5- سال دوازدهم تا سال بیستم زندگی
6- سال بیستم تا سی ام زندگی
7- سال چهلم تا شصت و پنجم زندگی
8- از شصت و پنج سالگی به بعد در هر کدام از این مراحل، اتفاقات خاصی می افتد که شخصیت اجتماعی فرد را شکل می دهند. مثلاً در 12 ماه اول زندگی، موضوع "اعتماد یا عدم اعتماد" در فرد، تعیین تکلیف می شود. اگر شرایط زندگی کودک در سال اول زندگی اش، مناسب باشد، او تا آخر عمر، فردی خواهد بود که دنیا را جایی مناسب برای زندگی و موفقیت می داند، می تواند روابط مبتنی بر اعتماد و هوشیاری با افراد برقرار کند و در نهایت، به خود اعتماد کند و همین اعتماد به نفس، زیرساخت توسعه فردی او در تمام زندگی اش خواهد بود.


از همین روست که اریکسون سال نخست زندگی را مرحله "اعتماد در برابر عدم اعتماد" می نامد.

نوزاد، از محیط امن و آرام رحم مادر وارد دنیای پرهیاهوی انسان ها می شود. بنابر این در سال نخست زندگی اش، در حال سنجش محیط جدید است که آیا می توان در این محیط به خوبی زندگی کرد؟ درست مانند کسی که وارد شهر جدیدی شده و در اوایل کار، در حال سنجش شهر و مردمانش هست.

هر چیزی که آرامش و امنیت کودک را در سال اول زندگی اش به خطر بیندازد، یک ضربه به نرم افزار اعتماد او می زند. فریادی که بر سر او کشیده می شود، دعوایی که پدر و مادر در حضور او می کنند، گرسنگی و تشنگی کودک، دمای نامناسب اتاقی که کودک در آن زندگی می کند، دردهایی که کودک می کشد (به هر علتی مانند بیماری، سوختگی، شکستگی، عرق سوز شدن پا)، بی اعتنایی اطرافیان به کودک و ... همه و همه دست به دست هم می دهند تا عنصر اعتماد در کودک تضعیف شود.


 از این روست که توصیه می شود به ویژه در سال نخست زندگی کودک، امنیت و آرامش محیط زندگی او با وسواس ویژه ای تأمین شود تا کودک هیچ درد و استرسی را تجربه نکند. حتی گفته می شود که ای کاش ممکن بود واکسن هم تزریق نشود تا کودک درد آمپول را نکشد ولی چون بحث سلامت کودک به طور جدی مطرح است، تزریق واکسن را به عنوان یک استثنا برای تحمیل درد به کودک می پذیریم.


یکی از مهم ترین و فاجعه بارترین توصیه هایی که گاه به پدر و مادرهای جوان می شود، این است که کودک تان را زیاد در آغوش نگیرید چون "بغلی" می شود و مجبور خواهید شد مدام او را در بغل بگیرید.

این در حالی است که در سال اول زندگی، کودک هر چه بیشتر توسط پدر و مادرش در آغوش گرفته شود، اعتماد به نفس او بیشتر تقویت می شود. کودک در ارزیابی محیط جدید زندگی اش، هر اندازه احساس کند به اطرافیانش نزدیک است و حمایت و تأیید آنها را دارد، آرامش و اعتماد غنی تری به دست خواهد آورد. حتی مشاوران خبره به پدر و مادرها توصیه می کنند که تا حد امکان، حائل لباس را نیز بین خود و نوزاد حذف کنند و تماس پوست به پوست با او برقرار کنند.

بنابر این کودک زیر یک سال را اصطلاحاً خیلی تحویل بگیرید، مدام او را بغل کنید، با او صحبت کنید، لبخند بزنید، مراقب سلامتی اش باشید، حواس تان به نیازهای غذایی اش باشد، نگذارید از خیس بودن پوشک عذاب بکشد و دچار التهاب پوستی شود، پیرامون او دعوا و جنجال نباشد، به او نهیب نزنید، با او بازی کنید و ... .
بدانید که اعتماد یا عدم اعتماد در انسان، در همان 12 ماه نخست زندگی اش تعیین تکلیف می شود و این، اطرافیان کودک هستند که نقش اصلی را در شکل گیری یا انهدام اعتماد او ایفا می کنند.

اگر خانواده پیرمرد قصه ما در 80 سال پیش، رفتار مهربانانه تری با او داشتند، او یک عمر در بحران بی اعتمادی سر نمی کرد.

منبع: سواد زندگی


  ۵ اسفند ۱۳۹۷ ۰۴:۲۵:۱۷ ب.ظ

اگر ماه نباشد چه اتفاقی برای زمین می افتد؟

همان طور که می دانید، ماه به دور زمین می چرخد و طبق قانون نیوتن، دو جسم  زمین و ماه به علت جرم های بالا روی  حرکت یکدیگر تاثیر می گذارند. در این مقاله می خواهیم به این فرضیه  رسیدگی کنیم که تا چه حد ماه روی زمین تاثیر دارد.

 

ماه همواره یکی از مهم‌ترین مولفه‌های سازنده در ایجاد شرایط مناسب برای تکامل حیات در زمین به شمار می رود، اما یافته‌های علمی اخیر نشان می‌دهد زمین آن قدرها هم که تصور می‌شده وابسته به وجود ماه نیست.

 

 

ژاک لاسکار، ستاره شناس فرانسوی در سال ۱۹۹۳ با انجام محاسبات پیچیده ریاضی به این نتیجه رسید که وجود گرانش ماه در ثابت نگه داشتن انحراف محوری زمین حیاتی است. انحراف محوری زمین در تعیین الگوی آب و هوایی نقش بسیار مهمی دارد و اگر دائم در حال تغییر باشد باعث بروز یک شرایط آب و هوایی بشدت متغیر می شود که تبعات زیست محیطی آن آرامش ساکنان زمین را مختل خواهد کرد.

لاسکار معتقد است ما زمینی ها بسیار خوش اقبال هستیم که قمری به این بزرگی بالای سرمان در آسمان داریم. هیچ کدام از سیاره های سنگی منظومه شمسی از این موهبت برخوردار نیستند. مریخ یا همان سیاره سرخ دو ماه کوچک دارد که با نام های فوبوس و دِیموس شناخته می شوند. این ها در واقع سیارک هایی بوده اند که در مدار مریخ به دام افتاده و البته تأثیر چندانی روی مریخ ندارند. از این رو، انحراف محوری مریخ میلیون ها سال است که مرتباً تغییر می کند و حتی گاهی انحراف محور چرخشی آن به بزرگی حداقل ۴۵ درجه می رسد. اما این خوش اقبالی زمینی ها در داشتن یک ماه منحصر به فرد فقط حاصل یک اتفاق بود. ۴٫۵ میلیارد سال پیش، یک سیاره یا سیارک عظیم (تقریباً به اندازه مریخ) با زمین برخورد کرد و از خرده سنگ های حاصل از این انفجار مهیب، ماه شکل گرفت. بر اساس فرضیه زمین کمیاب، پیتر وارد و دونالد براونلی در کتابی با همین عنوان استدلال کردند که فقط در سیاره های بسیار معدودی همه چیز برای تکامل حیات مهیاست. حال یافته های اخیر حاکی از آن است که باید در تحلیل های پیشین شک کرد.

 

جک لیسوئر از مرکز تحقیقات آمِس ناسا، جیسن بارنز از دانشگاه آیداهو و جان چمبرز از موسسه علوم کارنِگی به اتفاق نشان دادند که اگر ماه نبود چه اتفاقی برای زمین می افتاد. پژوهشگران دریافتند در صورت نبود ماه فقط ده درجه به انحراف فعلی محور چرخشی زمین که ۲۳٫۵ درجه است، اضافه خواهد شد. پژوهشگران گفته اند که اگر زمین سریع تر می چرخید، مثلاً این که طول یک شبانه روز کمتر از ده ساعت می شد یا جهت چرخش زمین برعکس می شد، یعنی این که خورشید از مغرب طلوع و در مشرق غروب می کرد، آن وقت زمین می توانست از نیروی گرانشی سایر سیارات به ویژه مشتری استفاده کند و دیگر نیازی به ماه نداشت.

 

زمین هر ۲۴ ساعت یک بار به دور خود می چرخد. بعد از اتفاقی که به شکل گیری ماه منجر شد، زمین هر چهار یا پنج ساعت یک بار به دور خود می چرخید. اما سرعت چرخش آن به علت وجود ماه به تدریج کم شد. سرعت چرخش زمین پیش از شکل گیری ماه هنوز مشخص نیست، اما گمان می رود که حرکت سریعی داشته و حتی گاهی جهت چرخش آن عوض می شده است. در زمان پیدایش زمین این برخورد اجرام سنگین بود که بر جهت چرخش آن اثر گذاشت.

 

پژوهشگران معتقدند که جهت چرخش بیشتر سیارات سنگی از غرب به شرق است، اما عده دیگری اظهار می کنند بعضی سیارات سنگی در هر دو جهت می چرخند و این یعنی تعداد سیاراتی که جهت چرخش آنها از شرق به غرب است کم نیست. پژوهشگران نتیجه گرفتند که حیات در سیارات سنگی به وجود ماه وابسته نیست. حتی در بعضی موارد وجود یک ماه بزرگ می تواند تبعات زیست محیطی فاجعه بار داشته باشد. یافته های اخیر موقعیت جدیدی را برای اختر زیست شناسان فراهم کرده تا در جستجوی سکونتگاه های فرازمینی به موقعیت های جدیدتری فکر کنند.


  ۵ اسفند ۱۳۹۷ ۰۴:۰۵:۵۱ ب.ظ

برنامه ریزی دروس عملی

اگر دروس عملی درست برنامه ریزی نشده باشند، به سادگی می‌توانند تبدیل به هرج و مرج شوند. مواردی که قرار است در کلاس عملی انجام شوند را قبل از کلاس آزمایش کنید و مطمئن باشید که انجام آن میسر است.

 

1- قبل از شروع درس، مواد مورد نیاز را امتحان کنید و بدانید که آماده ی مصرف هستند. در غیر این صورت، ممکن است دقایق بسیاری را (که هم چون ساعت‌ها احساس می‌شود) صرف باز کردن در یک شیشه کنید. در این مدت، کلاس کسل کننده می شود و نظم آن به هم می‌خورد.

 

2- لوازم خود را در جعبه‌ها و سینی های برچسب دار بچینید. ارزش این کار زمانی مشخص می شود که قصد تکرار آن را داشته باشید. به این ترتیب در زمان لازم برای چیدن همان لوازم صرفه جویی می شود

 

3- دانش آموزان را در فعالیت های کلاسی شرکت دهید. اجازه دهید دانش آموزان در توزیع وسایل و لوازم و هم چنین در مرتب کردن کلاس پس از پایان فعالیت، به شما کمک کنند. به این طریق هم در وقت صرفه جویی می‌کنید و هم دانش آموزان می‌آموزند چگونه از امکانات خود مراقبت کنند.

 

4- اطمینان حاصل کنید که وسایل لازم برای تمام دانش آموزان را در اختیار دارید. اگر دانش آموزان عمیقاً درگیر نشوند، ممکن است اعمالی از آن ها سربزند که مورد پسند شما نباشد!

 

5- راهنمایی های مختصر و مفیدی راجع به تکالیف بدهید. از دانش آموزانی که به نظر می‌رسد توجه و تمرکز کافی ندارند، سؤالاتی کنید تا مطمئن شوید متوجه مطلب شده اند. پاسخ آن ها به سؤالات شما مروری برای سایر دانش آموزان خواهد بود

 

6- توضیحات را کوتاه کنید. شرح بیش از اندازه راجع به یک آزمایش می تواند اشتیاق دانش آموزان را برای انجام آن کاهش دهد

 

7- مقررات رفتاری قاطعی وضع کنید. بی نظمی و شوخی نه تنها از نظر آموزشی مخرب است، بلکه می‌تواند بسیار خطرناک نیز باشد.

 

8- این ضرورت را در دانش آموزان ایجاد نکنید که نیاز به اخذ نظر و راهنمایی شما داشته باشند. به دانش آموزان خود تعلیم دهید که مبتکر و متکی به خود باشند و هنگامی که از عهده ی کاری بر نمی آیند یا نمی توانند چیزی را بیابند، به یک دیگر کمک کنند.

 

9- بر اجرای فعالیت ها نظارت داشته باشید. در طول فعالیت‌ها با تمام دانش آموزان صحبت کنید. ممکن است برخی از آن ها که با سرعت کم تری کار می کنند، به راهنمایی هایی نیاز داشته باشند تا بتوانند همانند افراد دیگر پیش روند

 

10- در پایان هر درس عملی، زمانی را به ارزیابی کار دانش آموزان اختصاص دهید. با این کار می‌توانید مطمئن باشید که توجه شما شامل تمام  افراد شده است.اخبار
آرشیو آخبار
عضویت در خبر نامه


آخرین محصولات اضافه شده