انتشارات تاجیک، نشر تاجیک

اخبار

فوايد دانستن دو زبان ‏

اگر دو يا چند زبانه باشيد، مغز شما مي‌تواند بگويد ممنونم، ‏thank you، ‏gracias، ‏merci، ‏arigato‏. اما منفعت‌هاي دانستن زبان خارجي فقط در همين نكته‌ها خلاصه نمي‌شود.دوزبانه بودن مختص به سن خاصي نيست، از خردسالي گرفته تا دوران ميانسالي. دانستن زبان‌هاي خارجي مي‌تواند، باعث بالا رفتن توجه، تمركز، فعاليت مغز و حافظه شود. علاوه بر اين، برخي از تحقيقات نشان داده‌اند، افراد دوزبانه ديرتر دچار اختلالات مغزي مثل «آلزايمر» مي‌شوند.
مغزتان را مثل يك كامپيوتر كنيد
مغز يك فرد دوزبانه مانند راديويي است كه به طور همزمان دو كانال را پخش مي‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به يك زبان باشيد اما مغزتان هميشه آماده است تا از زبان دوم‌تان نيز استفاده كنيد.
‏به لطف اين كارايي دوجانبه، مغز در دسته‌بندي اطلاعات، تمركز روي مسائل مورد نياز و اجتناب‌ از مسائل نامربوط بسيار ورزيده خواهد شد. براساس تحقيقات انجام شده دوزبانه بودن قابليت تمركز و توجه را در افراد بالا مي‌برد. همچنين‌ حافظه كوتاه‌مدت را نيز تقويت مي‌كند (گنجايش نگهداري اطلاعات در مغز براي استفاده لحظه‌اي).

 

گوشتان تيزتر مي‌شود

افراد دوزبانه، دو برابر بيشتر از افراد تك‌زبانه از شنوايي خود منفعت مي‌برند. يكي از تحقيقات اخير در دانشگاه ‏‎‌‎نورث وسترن‎‌‎‏ نشان داده كه دوزبانه بودن، بر واكنش سيستم عصبي نسبت به صدا تأثير مثبت مي‌گذارد. در اين مطالعه، محققان واكنش مغز نسبت به صداي صحبت كردن را در 55 نوجوان دوزبانه مسلط به زبان‌هاي ‌انگليسي و اسپانيايي‌ و 25 نوجوان تك‌زبانه مسلط به زبان ‌انگليسي‌ مورد بررسي قرار دادند. در محيط‌هاي ساكت و آرام، واكنش‌هاي آنها با يكديگر قابل مقايسه بود، اما زماني كه صداي موسيقي يا همهمه به محيط اضافه شد، افراد دوزبانه بهتر توانستند صداي صحبت يك فرد را دنبال كنند و متوجه شوند او چه مي‌گويد.

عاقلانه‌تر تصميم بگيريد ‏

محققان دانشگاه شيكاگو تحقيقي در زمينه تصميم‌گيري افراد هنگام پيش بيني نتيجه برخي مسابقات انجام داده‌اند. در اين تحقيق مشخص شد، هنگامي كه پيش بيني ها با استفاده از زبان مادري انجام مي‌شود، بيشتر افراد بدون فكر قبلي پيش بيني مي‌كنند. ولي زماني كه اين تصميم با استفاده از يك زبان خارجي انجام مي‌شود، مجبور مي‌شوند كه بيشتر راجع به شرايط آن فكر كنند و تصميمات عاقلانه‌تري درباره مسائل مالي بگيرند.

‏آلزايمرتان را به تأخير بيندازيد ‏

دوزبانه بودن بر شكل‌گيري مغز و عملكرد مناسب تأثير بسزايي مي‌گذارد. براي مثال برخي از محققان پس از انجام مطالعات گسترده اعتقاد دارند، دوزبانه بودن از تقليل ذهن و آتروفي آن در دوران پيري جلوگيري مي‌كند. دانستن يك يا چند زبان خارجي حتي مي‌تواند با تقويت حافظه شناختي (قابليت مغز در كنار آمدن با آسيب‌ها) ظهور علائم آلزايمر را به تأخير بيندازد. براي آزمايش اين نظريه، محققان به بررسي سوابق بيماران مبتلا به آلزايمر پرداختند. در گروه مورد بررسي نيمي از آنها دوزبانه و نيمي ديگر تك‌زبانه بودند. قابليت ذهني و سطح فعاليت هر دو گروه نيز يكسان بود. اما سطح تحصيلات افراد تك‌زبانه بالاتر از افراد دوزبانه بود (بالا بودن سطح تحصيلات نيز به تقويت حافظه شناختي كمك مي‌كند). با اين حال، افراد دوزبانه به طور متوسط 4 سال ديرتر از افراد تك‌زبانه دچار علائم آلزايمر شده بودند.

‏سرعت حل مساله ‌تان را بالا ببريد ‏

بيشتر تحقيقات انجام شده در زمينه دوزبانه بودن، افرادي را مورد بررسي قرار داده‌اند كه از زمان كودكي با دو زبان بزرگ شده‌اند. با اين حال، فراگيري زبان دوم در بزرگسالي نيز فوايد چشمگيري دارد. يكي از تحقيقات اخير نشان داده است، افرادي كه در تفكرات خود از زباني به غير از زبان مادريشان استفاده مي‌كنند، تصميمات عاقلانه‌تري مي‌گيرند و مسائل را سريع‌تر و درست‌تر حل مي‌كنند. شركت‌كنندگان در اين مطالعه، زبان دوم خود را در سنين بزرگسالي آموخته بودند.‏